Gıda Güvenliği Eğitimi – ISO 22000 Nedir ?

4.7
(478541)

Gıda Güvenliği Eğitimi – ISO 22000 Nedir ?

Gıda Güvenliği Eğitimi – ISO 22000 Nedir ? (haccp)  almak neden önemlidir ? ISO 22000 (haccp)  gıda güvenliği eğitimini nereden alabilirim ?  Iso22000(haccp)  gıda güvenliği yönetim sistemi eğitimi nerede işime yarayacak? Haccp nedir ?

Bu makalemizde ISO 22000 (haccp)  gıda güvenliği eğitimi ve diğer gıda sektörü uzmanlık eğitimleri hakkında detaylı bilgilendirme yapıyor olacağız.

ISO 22000 Gıda Güvenliği Eğitimi (HACCP) Neden Önemlidir ?

ISO 22000 (haccp) gıda güvenliği yönetim sistemi gerek uluslararası standart kalite dili olduğu için gerek ise kalite ve hijyeni temsil ettiği için uluslararası alanda bu standarta uygun üretim yapmak son derece önemlidir.

ISO 22000 (HACCP) gıda güvenliği eğitimi almak neden önemlidir ?

Haccp ISO 22000 içerisinde bulunan bir risk değerlendirme metodolojisidir. Ayrıca sertifika olarak verilmez. ISO 22000 Belgesi Firmalar ve Bireysel kişiler için  olmak üzere 2’ye ayrılır. ( Gıda Güvenliği Sertifikası olarak bilinmektedir ) 

Firmalar Belgelendirme olarak ISO 22000 (haccp)  standartına sahip olurlarken bireyler aldıkları eğitimler sonucu sertifika alarak ISO 22000 standartına hakim olabilirler. Gelin bu konuyu biraz daha açalım ; 

Haccp Gıda Güvenliği
Haccp Gıda Güvenliği

Firmalar için ISO 22000 Gıda Güvenliği Eğitimi

ISO 22000 (haccp)  belgesine sahip olmak yasal bir zorunluluk değildir.Fakat firmalar uluslararası arenada kaliteli ve hijyenik ürün ürettiklerinin ispat edebilmek adına bu standarta uygun ürettiklerinin sembolü olarak bu belgeye sahip olurlar.

ISO 22000 Gıda Güvenliği (haccp)  gıda güvenliği standartı firmalara üretim, nakliyat, satınalma ,servis, hijyen ve hizmet aşamalarının kalitesini arttırmaları için önemli bir klavuzdur.( Gıda Güvenliği Sertifikası günümüzde önemli bir standarddır. )

Firmalar sahip oldukları ISO 22000 (haccp)  belgesine uygun üretim yapmak ile mükelleftirler ve bunun için her yıl bağımsız bir dış denetim firması tarafından denetlemeye tabii olurlar.

Denetleme sonuçlarına göre eğer firma ISO 22000 Gıda Güvenliği (haccp)  standartına uygun üretim yapmadığı tespit edilirse firmaya yazılı olarak uyarı yapılır ve düzeltmesi için bir süre verilir.

Bu süre sonunda şayet firma bu majör uygunsuzluklarını( eksiklerini) düzeltmez ise ilk aşamada ISO 22000 (haccp)  Belgesi askıya alınır ve bir süre daha verilir şayet bu süre içinde de uygunsuzluk veya eksikler giderilmez ise bu firmanın ISO 22000 Gıda Güvenliği  (haccp)  belgesinin iptaline dahi neden olabilir.

Hiçbir firma Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmak istemez bu durum o firmanın kaliteli , güvenli gıda üretimi yapmadığına dair bir sonuç olarak görüneceğinden sektörde çok büyük bir prestij kaybına neden olacaktır.

Oluşacak bu prestij kaybı firmanın satışlarını doğrudan etkileyeceği gibi firmanın geleceği için ciddi  olumsuz sonuçları da beraberinde getirebilir. Bu yüzden ISO 22000 (haccp)  belgesi firmalar için herşeydir.

Bireyler için ISO 22000 ISO 22000 Gıda Güvenliği Eğitimi

ISO 22000 Gıda Güvenliği ( haccp )  standartına uygun üretim yapan firmalar bünyesinde çalışacak olan personellerin ISO 22000 (haccp)  standartı hakkında bilgi  ve sertifika sahibi olmasını isterler. Bu 2 farklı nedene dayanır;

Bunlardan birincisi ISO 22000 Gıda Güvenliği (haccp)  belgesine sahip firmalar tüm çalışanlarına bu eğitimleri aldırmak zorundadır. Firmalar yeni işe alacağı kişilerde bu masraftan kurtulmak ve personeller ile aynı standart dilini konuşabilmek  adına ISO 22000(haccp)  eğitimi almış kişileri tercih etmektedirler.

İkinci etken ise firmalar bünyesine  personel alımı için iş ilanı verdiklerinde çok fazla sayıda aday başvuru yapmaktadır,

bu adaylar arasından eleme yapıp en kalifiye personeli seçebilmek adına kendi kişisel gelişimine yatırım yapmış ISO 22000 (haccp) başta olmak üzere gıda sektörü uzmanlık eğitimleri almış kişileri ( ISO 22000 (haccp)  Gıda güvenliği yönetim sistemi iç denetçi eğitimi , BRC İngiliz global gıda standartı eğitimi  – GHP iyi hijyen uygulamaları eğitimi – GMP –İyi üretim uygulamaları eğitimi – GLP iyi laboratuvar uygulamaları eğitimi – FSSC 22000 – IFS –PAS220 –ISO 9001-ISO 45001)  Eğitimlerini almış kişileri  tercih ederek adaylar arasından bu yöntemle eleme yapmaktadırlar.

İşte tam da bu yüzden ISO 22000 (haccp)  sertifikası  gıda sektöründe kariyer hedefleyen kişiler için bölüm fark etmeksizin olmazsa olmaz bir sertifikadır.

ISO22000(HACCP) SERTİFİKASINI NERDEN ALABİLİRİM?

ISO 22000 gıda güvenliği yönetim sistemi sertifikasını ,BRC sertifikası , GHP sertifikası,FSSC 22000 sertifikası ,GMP sertifikası ,GLP sertfikası , ISO 9001 Sertifikası ,IFS sertifikası, PAS 220 sertifikası, ISO 45001 sertifikası,ISO 22000 Gıda Güvenliği iç denetçi sertifikalarını  sadece akredite danışmanlık firmaları tarafından verilmektedir. Üniversiteler ve kamu kuruluşları bu belgeleri vermede yetkili değildirler.

Gıda Güvenliği Eğitimi ISO 22000 Gıda Güvenliği Uzaktan Eğitim Programlarımızı İncelemek İçin Tıklayınız

haccp eğitimi
haccp eğitimi

GIDA  SEKTÖRÜ İÇİN ÖZEL SEKTÖRDE ARANAN NİTELİKLER NELERDİR?

*Gıda mühendisliği ,Gıda Teknolojisi , Gastronomi , Beslenme ve Diyetetik , Kimya , Kimya Mühendisliği ,Biyoloji, Moleküler Biyoloji , Genetik,İşletme Mühendisliği, Ziraat Mühendisliği , Veterinerlik Bölümü  mezunları kendilerine mesleki yeteneklerine göre gıda sektöründe çeşitli alanda yer bulabilen bölümlerdir.

Gıda sektöründe kariyer hedefleyen kişiler kişilsel ve mesleki gelişimleri açısından hangi eğitimleri almadırlar

 *Gıda sektörü uzmanlık eğitim ve sertifikalarına sahip olmaları,

( ISO22000(haccp)  Gıda güvenliği yönetim sistemi eğitimi ,ISO 22000 iç denetçi , BRC – GHP – GMP –– GLP– FSSC 22000 – IFS –PAS 220 –ISO 9001-ISO 45001) 

ISO 22000 eğitimini ve diğer tüm  gıda sektörü uzmanlık eğitimlerini uzaktan eğitim ile alabileceğiniz gibi örgün eğitime katılarakda sahip olabilirsiniz. Gıda Güvenliği Sertifikası Eğitim Programlarını web sitemizden inceleyebilirsiniz.

 *İyi derecede İngilizce okuma,yazma ve konuşma biliyor olmaları,

GIDA SEKTÖRÜ EN ÇOK HANGİ BÖLGELERDE YAYGINDIR ?

Un Fabrikaları – Tüm bölgelerimiz
Şeker Fabrikaları –  En yoğun olarak İç Anadolu bölgemizdedir. İller bazında bakacak olur isek, Uşak ,Kütahya , Afyon , Erzurum , Malatya ,Eskişehir , Turhal , Kastamonu , Van , Burdur , Maraş ,Susurluk ,Kars , Bayburt , Amasya ,Çorum , Tokat , Bolu , Adapazarı, Konya , Ankara , Kayseri ,Yozgat , Niğde , Elazığ ,Erzincan.
Yağ Fabrikası– Akdeniz,Ege,Marmara Bölgeleri yanı sıra ağırlıklı olarak, Adana,Antalya ,İzmir , Ederemit, Ayvalık ,Eirne ,Balıkesir , Gaziantep
Makarna Fabrikası – Tüm Bölgelerimiz
Bisküvi Fabrikası – İç Anadolu ve İstanbul, Ankara, İzmir.
Sigara Fabrikası – İstanbul,İzmir,Samsun,Adana,Tokat,Malatya, Bitlis , Akhisar ,Torbalı ,Gaziantep.
Konservecilik – İstanbul,Bursa,İzmir,Tokat,Amasya, Balıkesir , Çanakkale.
İçki Fabrikası – İstanbul,İzmir,Aydın,Yozgat , Diyarbakır, Tekirdağ ,Çanakkale ,Nevşehir, Bilecik , Ankara, Malatya

Süt Ürünleri Bursa,Kars,Trabzon,Urfa,İzmir,İstanbul,Diyarbakır,Kastamonu,Amasya,Balıkesir,Giresun,K.maraş,Edirne

GIDA MÜHENDİSLERİ HANGİ ALANLARDA ÇALIŞABİLİR ?

Gıda mühendisleri, Su ürünleri mühendisleri ,Gıda teknikerliği öğrenci ve mezunları  ağırlıklı olarak şu alanlarda çalışmaktadırlar ;

 •  * Özel sektörde (Gıda üretim tesislerinde ) ,
 • * Kamuda (üniversiteler , belediyeler, sağlık bakanlığı,il ve ilçe gıda tarım hayvancılık   müdürlüklerinde, tarım ve köy işlerinde , Tübitak  vb.) ,
 • * Catering sektöründe ,
 • * Otellerde ,
 • * Gıda laboratuvarlarında,
 • * Gıda ile alakalı ürünlere ait hızlı tüketim satış alanında aktif olarak görev almaktadırlar.

ÖZEL SEKTÖRDE GIDA MÜHENDİSLERİ NE İŞ YAPAR?

Gıda mühendisleri özel sektörde üretim yapan firmalarda, otellerde , veya gıda ürünleri satışı yapan firmalarda çeşitli pozisyonlarda çalışabilmektedirler.  Bu pozisyonların başlıca olanlarını şu şekilde sıralayabiliriz,

 • * Üretim mühendisi
 • * Kalite mühendisi
 • * Ar-ge mühendisi
 • * Satış ve pazarlama mühendisi
 • * Proje mühendisliği
 • * Teknik satınalma mühendisliği

ÖZEL SEKTÖRDE GIDA TEKNİKERLERİ NE İŞ YAPAR?

Gıda teknikerleri özel sektörde üretim yapan firmalarda, otellerde , veya gıda ürünleri satışı yapan firmalarda çeşitli pozisyonlarda çalışabilmektedirler.  Bu pozisyonların başlıca olanlarını şu şekilde sıralayabiliriz,

 • * Üretim teknikeri
 • * Laboratuvar teknikeri
 • * Kalite teknikeri
 • * Proje teknikeri
 • * Ar-ge teknikeri

GIDA MÜHENDİSLERİ ÖZEL SEKTÖRDE NE KADAR MAAŞ ALIYORLAR ?

2020 yılı kariyer.net verilerine 775 kişi üzerinden yapılan maaş değerlendirmesi sonucu aşağıdaki gibi oluşmuştur.

Bu ankete katılanların meslek braşlara göre dağılım oranı şu şekildedir.

 • GIDA MÜHENDİSİ     : %86
 • GIDA TEKNOLOJİSİ  : %4
 • KİMYA                        : %1
 • DİĞER                        :%9

ÖNEMLİ NOT:   Bu Maaşlar kişinin mezun olduğu üniversitesi , deneyimi, yabancı dili, sertifika ve gıda sektörü üzerine almış olduğu eğitim ve becerilerine  göre  farklılık gösterebilmektedir.

GIDA TEKNİKERLERİ ÖZEL SEKTÖRDE NE KADAR MAAŞ ALIYORLAR ?

2020 yılı kariyer.net verilerine 273 kişi üzerinden yapılan maaş değerlendirmesi sonucu aşağıdaki gibi oluşmuştur.

Bu ankete katılanların meslek braşlara göre dağılım oranı şu şekildedir.

 • GIDA TEKNOLOJİSİ                             : %65
 • SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ                      : %11
 • GIDA KALİTE VE KONTROL ANALİZİ  : % 5
 • DİĞER                                                    :%19

ÖNEMLİ NOT:   Bu Maaşlar kişinin mezun olduğu üniversitesi , deneyimi, yabancı dili, sertifika ve gıda sektörü üzerine almış olduğu eğitim ve becerilerine  göre  farklılık gösterebilmektedir.

 

DİYETİSYENLER  ÖZEL SEKTÖRDE NE KADAR MAAŞ ALIYORLAR ?

2020 yılı kariyer.net verilerine 291 kişi üzerinden yapılan maaş değerlendirmesi sonucu aşağıdaki gibi oluşmuştur.

Bu ankete katılanların meslek braşlara göre dağılım oranı şu şekildedir.

 • BESLENME VE DİYETETİK                  : %90
 • DİĞER                                                    : %10

ÖNEMLİ NOT:   Bu Maaşlar kişinin mezun olduğu üniversitesi , deneyimi, yabancı dili, sertifika ve gıda sektörü üzerine almış olduğu eğitim ve becerilerine  göre  farklılık gösterebilmektedir.

 

GIDA MÜHENDİSLİĞİ KPSS ATAMALARI 2020 ?

2020 Yılı 7. Atama Döneminde kpss puanı ile 381 gıda mühendisi  alımı yapılmıştır.

Bu atamalardan gıda mühendisleri için  en düşük taban puan 85,726 olurken , en yüksek tavan puan ise 94,512 olarak gerçekleşmiştir.

SU ÜRÜNLERİ MÜHENDİSLİĞİ KPSS ATAMALARI 2020 ?

2020 Yılı 7. Atama Döneminde kpss puanı ile 88 su ürünleri mühendisi  alımı yapılmıştır.

Su ürünleri mühendisi alımlarında en düşük taban puan 77,945 olurken , en yüksek tavan puan 93,238 olarak gerçekleşmiştir.

TSC Kariyer TSC Otomasyon Bilgi Sistemleri A.Ş Markasıdır. | İso Eğitimleri

Bu Makaleye Puan Verin

Bu İçeriği Yıldızlarla DeğerlendirBu web sitesi çerezleri kullanır ve tarama deneyiminizi geliştirmek için kişisel verilerinizi ister.