Moleküler Biyoloji – Biyoloji  Kariyer Raporu

Moleküler Biyoloji – Biyoloji  Kariyer Raporu

Moleküler Biyoloji ve Genetik öğrenimi görenler için hazırladığımız kariyer raporunda ünvanlara ve iş sorumluluklarına göre çeşitli değerlendirmeler ve analizler yapılmıştır. İşte sektörde çalışanların ortalama analitik verileri ;

Mikrobiyoloji Uzmanı olarak görev yapacak olan moleküler biyoloji genetik bölümü mezunları bu bölümü inceleyebilirler. 27 kişinin ortak verilerine göre düzenlenmiş raporda en düşük maaş aralığı ( 2.080 ₺ 2019’da işe girenlerin aldığı asgari ücrettir. Şuanda asgari ücret 2.324 TL’dir. ) 2.500-2.750 TL’dir. Yani en kötü koşullarda Mikrobiyoloji uzmanının aldığı taban ücret 2.750 ₺ dir. Sektörde orta düzeyde deneyim sahibi ( 3-5 Yıl ) çalışanların aldığı maaş ortalaması 4,730′ TLdir. 2020 Ortalarında bu maaşın 5,050 ₺ seviyelerine gelmesi beklenmektedir. Sektörde kıdemli uzmanların ( 10 yıl ve üzeri deneyim ) aldığı maaş ortalaması 8,150-8,500 ₺ aralığındadır. ( diğer bölümlere göre en yüksek maaş aralığı ortalamasında )

Buna Göre Mikrobiyoloji Uzmanlarının 09:00-17:00 Aralığında Günlük 8 Saat Çalışma Ortalaması ile ;

Yeni İşe Başlayanların En Düşük Saatlik Ücreti : 15,62 ₺

Orta Düzeyde Deneyimli Personelin Ortalama Saatlik Çalışma Ücreti : 29,56 ₺

Kıdemli Personellerin Ortalama Saatlik Ücreti : 50,93 ₺

Yetkinlikler ve Sertifikalar

Firmalar ; mikrobiyoloji  uzmanı ünvanına sahip bu departmanda çalışmak isteyenlerden yetkinlikler beklemektedir. Personellerin sahip olduğu yetkinlikler yukarıda gösterilmiştir. Mikrobiyoloji Uzmanı olmak isteyenler Gıda mevzuatları & GMP & GLP &GHP & Kalite Yönetim Sistemleri & HPLC & GCMS gibi süreçleri bilmeleri gerekmektedir.

İşe Girenlerin Mezun Oldukları ilk 5 Üniversite

Bu listeye göre firmalar en çok Ege Üniversitesi mezunları ile çalışıyorlar , 2. sırada İstanbul Üniversitesi yer alıyor. Bu ünvanda çalışanların %46’sı Biyoloji & Moleküler Biyoloji Genetik Mezunu.

Eğitim Durumları 

Mülakat Soruları

  • Bu alanda genellikle grup mülakatları yapılmaktadır

Biyolog olarak görev yapacak olan moleküler biyoloji genetik & biyoloji bölümü mezunları bu bölümü inceleyebilirler. 121 kişinin ortak verilerine göre düzenlenmiş raporda en düşük maaş aralığı ( 2.020 ₺ 2019’da işe girenlerin aldığı asgari ücrettir. Şuanda asgari ücret 2.324 TL’dir. ) 2.324 TL’dir. Yani en kötü koşullarda Mikrobiyoloji uzmanının aldığı taban ücret 2.324 ₺ dir. Sektörde orta düzeyde deneyim sahibi ( 3-5 Yıl ) çalışanların aldığı maaş ortalaması 2,650′ TLdir. 2020 Ortalarında bu maaşın 2,850 ₺ seviyelerine gelmesi beklenmektedir. Sektörde kıdemli uzmanların ( 10 yıl ve üzeri deneyim ) aldığı maaş ortalaması 3,480-3,750 ₺ aralığındadır. ( diğer bölümlere göre en yüksek maaş aralığı ortalamasında )

Bu listeye göre firmalar en çok Ege Üniversitesi mezunları ile çalışıyorlar , 2. sırada Ankara Üniversitesi yer alıyor. Bu ünvanda çalışanların %84’ü Biyoloji Mezunu

Firmalar ; biyolog ünvanına sahip bu departmanda çalışmak isteyenlerden yetkinlikler beklemektedir. Personellerin sahip olduğu yetkinlikler yukarıda gösterilmiştir. Özellikle GMP & GLP &GHP & Kalite Yönetim Sistemleri hakkında bilgi sahibi olması beklenmektedir.

  • Kişilik Testi

Mülakat Soruları

  • Geliştirmen gereken yönlerin neler?
  • Seni neden işe alalım?
  • Daha önceki iş deneyimlerinden bahseder misin?
  • Bir önceki işinden neden ayrıldın?
  • Firmalara bağlı olarak yetenek testi ve kişilik testleri yapılmaktadır.


Bir cevap yazın